Plní si Európska komisia svoje povinnosti ohľadom prístupu verejnosti k dokumentom?
Potichu, bez záujmu tzv. mainstreamu, bolo 14. marca 2024 prijaté Uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré sa týkalo zistení o čase, ktorý Európska komisia potrebuje na vybavenie žiadostí o prístup verejnosti k dokumentom.
Toto Uznesenie vyplynulo z predchádzajúcich šetrení či už na pôde Európskeho parlamentu (viď výročná správa za roky 2019 – 2021) alebo Európskej ombudsmanky (rozhodnutie a osobitná správa z roku 2023).
Z Uznesenia (pripájame tu) sa dozvedáme, že Ombudsmanka obdržala od občanov EÚ množstvo podnetov a sťažností na (ne)konanie Komisie ohľadom (včasného) sprístupnenia dokumentov a informácií resp. získania odpovedí na položené otázky. Výsledkom šetrenia Ombudsmanky bolo zistenie, že Komisia dlhodobo a systematicky porušuje svoju povinnosť a v rozpore so Zmluvou o EÚ, Zmluvou o fungovaní EÚ, Chartou základných práv EÚ a Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (včas) nesprístupnilo dokumenty týkajúce sa činnosti a rozhodovania Komisie a nakladania s prostriedkami EÚ.
V Uznesení ďalej pripomína, že právo verejnosti na prístup k dokumentom inštitúcií EÚ zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní toho, aby inštitúcie EÚ fungovali transparentne, čo zvyšuje legitímnosť EÚ a dôveru verejnosti v EÚ, ako aj zdôrazňuje, že transparentnosť je základom pre zabezpečenie zodpovednosti a demokratickej kontroly inštitúcií EÚ.
V závere Uznesenia Parlament (odporúčací charakter) vyzýva Komisiu, aby napravila svoje systematické a výrazné oneskorenia pri spracúvaní žiadostí o prístup verejnosti k dokumentom, a o.i. žiada ju
- o okamžité a úplné uverejnenie všetkých zmlúv na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 financovaných úplne alebo čiastočne z verejných prostriedkov, a
- aby konečne a okamžite uverejnila textové správy, ktoré si predsedníčka Komisie a generálny riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Pfizer vymenili počas rokovaní o obstarávaní 1,8 miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, najmä vzhľadom na nevysvetlené 25 % zvýšenie ceny za dávku, čo viedlo k celkovým nákladom vo výške 35 miliárd EUR z verejných prostriedkov.
V prípade, ak Komisia nebude riešiť systematické a výrazné oneskorenia pri spracúvaní žiadostí o prístup verejnosti k dokumentom pred zriadením nového kolégia komisárov, Európsky parlament zváži využitie všetkých dostupných parlamentných nástrojov na riešenie tejto záležitosti, pričom Európsky parlament má právo podať žalobu na Komisiu na Súdnom dvore EÚ z dôvodu porušenia zmlúv.
Tí, ktorí sledujú aktivity nášho združenia vedia, že sme ešte pred iniciovaním vyšetrovania Ombudsmankou vypracovali ako prejav priamej demokracie návrh petície (občanov EÚ) (znenie tu) a tento predložili vrámci uplatnenia si petičného práva na zverejnenie Parlamentom. Touto formou sme chceli vyvinúť „tlak zdola“ a umožniť riadne vyšetrenie konania Uršule von der Leyenovej a Komisie v súvislosti s porušením práva EÚ a korupciou, a zároveň v tomto pomôcť inštitúciám EÚ (o.i. Európskemu prokurátorovi). Bohužiaľ, interný výbor Parlamentu (COVI) odmietol (v zmysle listu Ombudsmanky toto odmietnutie malo politický charakter) náš návrh a neumožnil uplatnenie petičného práva (viac detailov v našom článku tu).
Ako vyplýva z vyššie uvedeného, Parlament má mimo legislatívnych a politických funkcií aj kontrolné, a teda v prípade zdravého zloženia europoslancov s použitím zdravého rozumu môže zásadným spôsobom vstupovať nielen do kreovania budúcej Komisie, ale aj kontroly jej činnosti. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme nerezignovali na svoje právo zvoliť si odborne a hodnotovo pripravených zástupcov v rámci Eurovolieb v júni 2024, a toto svoje právo si riadne uplatnili.
JUDr. Erik Schmidt LL.M. MA
Predseda združenia